15.03.2015 - { 06:37 }
Kuzey Arazi Gezisi

Gelibolu Yarımadası’nın kuzey bölgesine düzenlenen ve sabırsızlıkla beklenen etkinliklerimizdendir. Çarpışmaların, muharebelerin tamamen yaya olarak ziyaret edildiği etkinliğe katılım çok yüksektir. Ziyaret güzergahları dışında, araçların giremeyeceği yerlerden yürüyerek gidilen, bizzat savaşın geçtiği yerde olanları dinlemek eşsizdir.

Hain Tepe’ye tırmanıp, olanca güzelliğiyle Arıburnu Koyu’nu izlemek… 25 Nisan 1915’te bu sakin koyun cehennemi aratmıyor oluşu… Binlerce askerin karaya ayak basması… Anlatılanlar tarih kitabından kopmuş sayfalar değil, yürüdüğümüz topraklarda yaşanılan birer anıdır, acıdır artık.

Bir tepeye tırmanırken ya da bir dereden aşağı inerken kendimizden sakınacağımız dikenler, çalılar olabilir, ayağımız takılıp düştüğümüzde elini uzatacak bir arkadaşımız olabilir. Oysaki 1915 yılında böyle değildi. Sakınılması gereken dikenler değil, yağmur gibi üzerlerine gelen mermilerdi. Dinlenmek demek, uyumak demek ölümle eş anlamlıydı yeri geldiğinde…

Sırtımızda çanta, çantanın içinde su ve yiyecek… Saatlerce yürüyoruz; ama yetişmemiz gereken bir yer, siperde bizi bekleyenler yok, savaşmak yok. 100 yıl önce dedelerimizin yürüdüğü yollardan, onların da ayak bastığı, onların şehit düştüğü yollarda yürüyoruz. Ecdâdımızın yaşadıklarını, çektiği sıkıntıları bir nebze olsun hissetmeye çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki onların verdiği son nefes, bizim aldığımız nefes demek. Bizlere de onların torunları olarak aldığımız her nefesin hakkını vermek, onlara olan vefa borcumuzu ödemek düşer.

Kuzey Araziler
Kayıtlı veri bulunamadı..