Gelibolu Yarımadası Genel Şehitlik Ziyareti

Topluluğumuzun kuruluşundan beri her dönem başında yapmış olduğu en anlamlı ve önemli etkinliklerinden biridir. “Çanakkale 1915 Ruhu”nu hissetmede, hissettirmede geleneksel hale gelen etkinliğimiz yoğun bir katılımla gerçekleşmektedir. Boğazın fedaileri Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyası Türk Milleti’nin onurunun Seyit Onbaşı’nın omuzlarında tekrar ayağa kalktığı yer Rumeli Mecidiye Tabyası, ilaçların yetersiz doktorların çaresiz kaldığı Şahindere Sargıyeri Şehitliği, bütün Mehmetçiklerimiz adına yapılan görkemli Şehitler Abidesi, Ertuğrulda şanlı direnişin simgesi Yahya Çavuş Şehitliği ,küçücük bir alanda binlerce şehidimizin yattığı Zığındere Sargı yeri Şehitliği ziyaret edilir. Sadece yerde yapılan anlatımlarla geçmez etkinlik. Araçlarda ÇSATT Yönetim Kurulu’nun anlatımlarıyla devam eder. Artık “şimdiki zaman” yoktur; sadece 1915 vardır. Güney bölgesindeki ziyaretler bittikten sonra uzun bir yol bekler bizi, Gelibolu’nun kuzeyine, en kanlı çarpışmaların geçtiği yere gitmek için… Burada öncelikle 19 Mayıs Muharebeleri’nde genç yaştaki, bizle yaşıt belki bizden daha küçük askerlerimizin toprağa düştüğü,

“Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, Düşün altında binlerce kefensiz yatanı” dizilerinin her harfini hissettiğimiz Kırmızısırt- Kanlısırt bölgeleri ziyaret edilir.

57. Alay Şehitliği, Arıburnu Yarları ve Anafartalar ovasına hakim eşsiz manzarısı ile Cesaret Tepe, ardından yarım adanın en yüksek tepelerinden Conkbayırı’ndan, Ağustos muharebeleri ve Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal anlatılır. Gün sonunda Anzakların Anzak Koyu adını verdikleri Arıburnu Koyu’nda hep beraber yapılan sohbetle güneş yolcu edilir. Dönüş yolunda, dillerde Çanakkale Türküsü, gönüllerde ecdât için bir şeyler yapmanın mutluluğu, gururu… Bu Şehitlik Ziyaretimizde; bir nesil , “Darülfünun” gömülü topraklarda, bizler de onlar gibi öğrenci olarak bulunuyoruz ve onları anlamaya dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz.

Gelibolu Yarımadası Şehitlik Ziyareti
Kayıtlı veri bulunamadı..