15.03.2015 - { 04:09 }
Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu

İsminde bile buram buram tarih kokan, zafer-gurur taşıyan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesindeki Topluluk, 18 Nisan 2003 tarihinde, gönüllerinde ecdâd sevgisi taşıyan 14 öğrenci tarafından kurulmuştur. Üniversitedeki aktif topluluklardan biri olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) sadece üniversitede değil Çanakkale’de de öne çıkan isimler arasındadır.  Çanakkale destanının yaşandığı bu topraklarda “1915 Ruhu”nu yaşatmaya devam eden Topluluk, aradan yıllar geçmesine rağmen kurulduğu günden itibaren çizgisini bozmamış, amaç ve hedeflerinden sapmamıştır.

Topluluğun şu anki Akademik Danışmanlığı’nı Üniversitemiz Öğretim Elemanı Okt. Niyazi SEZEN; Topluluk öğrenci başkanlığını ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Murat SAYAR sürdürmektedir.

Topluluk olarak Çanakkale Gâzisi Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemâl ATATÜRK’ün ilke ve inkılâpları doğrultusunda hareket etmek, zilletle yaşamaktansa şerefle ölmeyi tercih eden kahramanca savaşan yiğitlerimizin destanlaşan kahramanlıklarını andıkça, anladıkça, anlattıkça atalarımıza olan borcumuzu bir nebze olsun ekip çalışmalarıyla birlikte onları yâd ederek göstermek en büyük amacımızdır.

Mehmetçiğin kanını vatan toprağına kattığı, düştü derken şahlandığı, yenilecek derken yendiği yer olan Çanakkale’de, vatanı için kanının son damlasına kadar mücadele eden nice isimsiz kahramanı, onları gözünde yaş, dillerinde dua ile cepheye gönderen “geride kalanları”, 1915 Çanakkalesi’ni üniversite gençliğine, Çanakkale halkına anlatmak, hissettirmek için Topluluğumuz her dönem aktif çalışmalar yapmaktadır.  Bu çalışmalar doğrultusunda şehitlik ziyaretleri, araştırma gezileri, şiir dinletileri,  fotoğraf sergileri, tiyatrolar, konferanslar düzenlenmektedir.