23.05.2015 - { 22:00 }
ÇSATT Anadolu Şehitleri’nin Huzurunda

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde kurulan Topluluklardan biri olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu Anadolu Yakasında bulunan şehitliklerimizi ziyaret edecek yâd etti.

Etkinlik 27 Ekim 2007 tarihinde Sabah saat 8.00 da Eğitim Fakültesi önünde toplanıp buradan Esenler Mahallesi’nde bulunan Hastanebayırı Şehitliği’ne geçen kafile burada ziyaretini tamamladı. Daha sonra 18 Mart 1915 günü düşman donanmasına geçit vermeyen Anadolu Hamidiye Tabyası’ nın şehitliğini ziyaret etti. Gerek yerde gerekse araçlarda yapılan anlatımlarla üyeler hem bilgilendi hem de keyifli bir ziyaret geçirdiler. Buradan sırasıyla Dardanos Bataryası, 13 Aralık 1915 tarihinde B-11 Denizaltısı tarafından batırılan Mesudiye Zırhlısının toplarının bulunduğu Mesudiye Bataryasını, Kumkale Köyü, Kumkale Şehitliği, İntepe Şehitliği ziyaret edildi ve son olarak Turgut Reis Bataryası’ nda etkinlik sona erdi. Savaş sonrasında gölcük tersanesinde yatakhane olarak kullanılan Turgut Reis zırhlısından sökülen topların 2. Dünya savaşı nedeniyle Çanakkale’ye getirilen bu toplar üyeler tarafından büyük ilgi gördü.

ÇSATT etkinliklere bir yenisini daha katarak önümüzdeki 3 Kasım 2007 tarihinde Çanakkale’nin ilk şehitlerini verdiği Seddülbahir Kalesi’ne bir ziyaret düzenleyecek.

Haber Tarihi: 27 Ekim 2007

Fotoğraflar