23.05.2015 - { 20:48 }
ÇSATT 2. Tümeni Yâd Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin aktif Topluluklarından birisi olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) 19 Mayıs 1915’te gerçekleştirilen gece taarruzu sonrası verdiğimiz şehitleri yâd etmek amacı ile yine yıl dönümünde gece yürüyüşü gerçekleştirdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “19 Mayıs Gece Yürüyüşü” nü 70 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdi. 2. Tümen’in aziz hatırasına gerçekleştirilen “Ecdada Yürüyüş” saat 21.00’de Eğitim Fakültesi’nde toplanarak başladı. Tıpkı asker uğurlamalarında olduğu gibi kınalar yakılarak uğurlanan kordonda marşlar eşliğinde yürüdüler. Kordondaki yürüyüşün ardından 21.30’da Çanakkale Gestaş İskelesi’ne ulaşan Topluluk üyeleri saat 22.00 feribotuyla karşıya geçtiler. Eceabat’a geçtikten sonra yürüyüşe başlayan üyeler marşlar söyleyerek, şiirler okuyarak, anlatımlar yaparak ve dualar ederek yürümeye devam ettiler. Gerçekleştirdikleri yürüyüş esnasında birçok noktada yapılan canlandırmalar etkinliğin hissiyatını ve maneviyatını daha da artırdığı söylenebilir. Kanlısırt’ ta yapılan canlandırmada askerlerin taarruz için yaptığı hazırlıklar anlatılırken, Kırmızısırt’ ta yapılan canlandırmada ise19 Mayıs 1915 günü yapılan taarruzda şehit olan ecdât temsil edildi ve buna paralel bir anlatım yapıldı. Etkinlik saat 05.30 civarında Conkbayırı’ nda son bulmuştur.

Etkinlik sonrasında Ecdâtlarının yolundan yürümenin verdiğini onuru ve gururu yaşayan üyeler duydukları mutluluğu dile getirdi.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2007

Fotoğraflar