23.05.2015 - { 20:15 }
Denizin Silinik Kalan Kahramanlıklar Anlatıldı

“Çanakkale Geçildi mi?” adlı belgesel filmiyle, Çanakkale Savaşları’nda denizin altında yaşanan kahramanlıkları gün ışığına çıkarıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu’nun daveti üzerine Çanakkale’ye gelen Çanakkale gazisi torunu su altı araştırmacısı ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş, ‘Çanakkale Geçildi mi?’ adlı belgesel filmi ile öğrencilerle buluştu.

Topluluk üyeleri, “Çanakkale savaşlarına gönül vermiş öğrenciler olarak, bilinen bir savaşın bilinmeyen öyküsünü öğrenmek için bu öykünün yazarı olan Savaş Karakaş’ı Çanakkale’ye davet ettik. Bizleri kırmayarak konferansımıza katılan Karakaş, bizlere Çanakkale savaşlarının çok az bilinen taraflarını yani denizaltında yapılan mücadeleden bahsetti. Bu sayede şunu öğrendik ki oda Çanakkale Savaşlarının üstünde ne kahramanlıklar yaşanmışsa denizin altında da aynı şekilde kahramanlıklar yaşanmıştır. Ayrıca bu konferansla ecdadımızın bizim için ne türlü sıkıntılara katlandığı gözler önüne serilmiş oldu” diye düşüncelerini dile getirerek Çanakkale Muharebeleri ile ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Haber Tarihi: 16 Mart 2007

Fotoğraflar