23.05.2015 - { 20:08 }
ÇSATT Üyeleri Şehitleri'ni Yâd Etti

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin topluluklarından biri olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu (ÇSATT) 2006-2007 yılı hazırlıklarını tamamlayarak dönemin ilk etkinliği olan Gelibolu Yarımadası Şehitlik Ziyareti’ ni gerçekleştirdi.

ÇSATT üyeleri 4 Mart 2006 yılında gerçekleştirdikleri etkinlikte sabah saat 07.45’te Gestaş İskelesi önünde toplanarak Kilitbahir’ e geçtiler. Sırasıyla; Kilitbahir Kalesi, Namazgâh ve Rumeli Mecidiye Tabyalarını ziyaret eden ÇSAT üyeleri deniz muharebelerini bu alanlarda üzerinde dinlediler. Harabe niteliği taşıyan ancak 18 Mart 1915’te tarih yazan bu tabyaların restorasyona uğrayacağını duyan ÇSATT üyeleri buraların tekrar yenileneceğinin mutluluğunu yaşadılar. Etkinlik devam ederken ÇSATT üyeleri, Rumeli Mecidiye Tabyası sonrası Soğanlıdere Şehitliği’ne, Şehitler Abidesi’ne ve Ertuğrul Tabyası yakınında bulunan Yahya Çavuş Şehitliği’ni ziyaret ettiler. Alçıtepe’de verilen mola ile birlikte üyeler Gelibolu Yarımadası’nın Kuzey Bölgesi’ne giderek bu alanları incelediler. Burada ise sırasıyla Kırmızı Sırt, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı’ na giden üyeler etkinliği Arıburnu Koyu’na uğrayarak sona erdirdi.

Etkinliğe katılan ve ecdâdını ziyaret edebilmenin mutluluğunu taşıyan ÇSATT üyeleri minnettarlıklarını dile getirerek ÇSATT’ a olan teşekkürlerini dile getirdiler.

Haber Tarihi: 04 Mart 2007

Fotoğraflar