15.03.2015 - { 04:54 }
Amaçlarımız ve Hedeflerimiz

Amaçlarımız

Çanakkale... Savaş... Araştırmak... Tanıtmak... Topluluğun adını oluşturan bu kelimeler; amacını, gayesini de en iyi yansıtan sözcüklerdir. Kurulduğu 2003 yılından beri çizgisinin dışına çıkmayan Topluluğumuz; Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün ilke ve devrimleri doğrultusunda hareket ederek bayrağa kanının rengini veren şanlı ecdâdını unutmadığını ve unutturmayacağını taahhüt eder. Bugün havasını soluduğu, üzerinde yürüdüğü bu toprakları “vatan” yapan kahramanları  ekip çalışmasıyla yâd ederek onlara olan borcunu bir nebze de olsa ödemeye çalışmaktadır.

Temel amacı Çanakkale Muharebeleri’ni araştırmak ve tanıtmak olan Topluluğumuz, aynı zamanda Birinci Cihan Harbi’nde yaşanan muharebeler ve diğer Türk cepheleriyle de ilgilenmektedir. Üniversitemiz öğrencilerine; gençliğine, kamuoyuna tüm şehit ve gazilerimizin anılarını, izlerini, araştırmayı ve yaşatmayı, “1915 Ruhu”nu hissettirmeyi bir borç bilerek bu gayede hareket etmektedir. Şehitlik ziyaretleri, arazi gezileri, fotoğraf sergileri, şiir dinletileri, tiyatro vs. yapılan etkinliklerle öğrencilerin verimli ve faydalı vakit geçirmeleri ayrıca bu etkinlikler esnasında üyeleri grup çalışmasına yönlendirerek birbirini tanımayan üyeler arasında sıcak, samimi bir ortam oluşmasını sağlamak amaçlarından bir diğeridir.

İlgi alanı Çanakkale Muharebeleri olan Topluluğumuz; yerel ve ulusal basında çıkan haberleri takip ederek haberlerin doğruluğunu teyit etmek, doğru olmayan haberlerin doğrusunu ortaya koyarak kamuoyu ile paylaşmak ve Üniversitemizin sosyal aktivitelerinin artmasına katkı sağlamak ve kendisine güvenen, girişimci, sorumluluk bilinci gelişmiş, millî ve manevî değerlerine sahip bireyler yetiştirmeyi de amaçlamaktadır.

Hedefimiz

Hilâl ve Haçla sembolize edilen iki büyük medeniyetin karşı karşıya geldiği, sözde medenî milletlerin, barbar dedikleri milletten unutulmaz bir insalık dersi aldıkları yer, şehâdetle şereflenen on binlerce Mehmetçiği toprağında barındıran şehit kale, destan kale ve son kale... İşte bu yer Çanakkale’dir. Bizler de bu kahraman milletin geleceği olarak geçmişini bilmeyen milletler,  geleceğe kararlı bir şekilde hareket edemez düşüncesiyle Çanakkale’yi Çanakkale’de yaşananları herkese en doğru şekilde aktarmayı en önemli hedef olarak görmekteyiz.