15.03.2015 - { 04:16 }
Tarihçe

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde bulunan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu, 18 Nisan 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilke ve devrimleri doğrultusunda hareket etmek, 1915 yılında ilimiz topraklarında cereyan eden Çanakkale Muharebelerini araştırmak ve tanıtmak amacıyla kurulmuştur.

Topluluğun Kurucu Akademik Danışmanı Okt. Mehmet KAPLAN ve Kurucu Başkanı Ahmet YURTTAKAL’ dır. 01.03.2007 tarihinden itibaren topluluğun Akademik Danışmanlık görevini Okutman Niyazi SEZEN devralmıştır. Şu anda topluluk öğrenci başkanlığı görevini İngiliz Dili Eğitimi öğrencisi Hakan ÇELİK sürdürmektedir.

18 Nisan 2003 tarihinden bu yana geçen süre zarfında, Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu, özelde Çanakkale Muharebeleri, genelde Birinci Cihan Harbi’nde yaşanan muharebeleri, Türk cephelerini, ayrıca tüm şehit ve gazilerimizin anılarını, izlerini araştırmak ve onları yaşatmak, üniversitemiz öğrencilerine, gençliğe, kamuoyuna tanıtma yolunda adımlar atmıştır. Ayrıca topluluk 2007 yılından itibaren Sarıkamış Şehitlerini de anmak adına etkinlikler düzenlemektedir. 1915 yılında bu topraklar üzerinde cenk eden dedelerini, anasını, babasını, yarini, bebesini bırakıp gelen atalarını unutmamak ve unutturmamak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Yüzyıllardır Türk toprakları üzerinde gururla ve dimdik ayakta duran Çanakkale, bu güzel şehir; 1915 yılına gelindiğinde ürkmüş ve üzerini kara bir bulut kaplamıştır. Fakat yurdun her köşesinden bayrağı, vatanı, sancağı, toprağı, dini uğruna her şeyini geride bırakarak gelen Mehmetler, güneş olup tekrar doğmuştur Çanakkale’nin üzerine. Onlar da atalarından, dedelerinden emanet aldıkları bu güzel toprakları aynı saflık ve güzellikte biz torunlarına emanet etmişlerdir. İşte bunun bilincinde olan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu Üyeleri hiçbir karşılık ve menfaat beklemeksizin Ecdâdını tanımaya ve tanıtmaya devam etmektedir. 1915 yılında bir siperde neferler ne kadar birbirine bağlıysa, bugün de topluluk üyeleri aynı gaye ve amaçla birbirlerine bağlıdır.

Üniversite öğrencilerine bu amacı gerçekleştirmelerini sağlayan Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu; Çanakkale sevdalısı tüm gençlere kapılarını ardına kadar açmıştır. Yaşamlarının belki de en güzel dönemini üniversite yıllarında geçiren gençler, şuheda şehrinde, topluluğun gerçekleştirdiği etkinliklerle Çanakkale’nin ateşini bir nebze de olsa yüreklerinde hissedebilme fırsatını yakalamaktadırlar.  

 Topluluğun 2003 yılından bugüne kadar yaptığı faaliyetler arasında;  Şehitlik Ziyaretleri, Arazi Gezileri, Fotoğraf Sergileri, Tiyatrolar, Şiir Dinletileri bulunmaktadır. Ayrıca topluluk olarak 2006 yılından itibaren, bir öğretim yılında iki sayı olarak çıkarılan ve içeriği tamamen topluluk üyelerinin Çanakkale Savaşları ile ilgili makalelerinden oluşan Şehitten Kaleler isimli dergi, topluluğun önce Çanakkale’ye sonra Türkiye’ye ve nihayet Dünya’ya açılan bir penceresi olmuştur. Süreli yayın olarak çıkarılan dergilerin yanı sıra, topluluk Türkiye’de ilk kez kendi başına kitap çıkararak büyük bir başarıya imza atmıştır.  Ayrıca, Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu’nun bünyesinde, topluluğun amacına hizmet eden birimler bulunmaktadır. Bu birimler; Araştırma ve Yayın, Basın ve Halkla İlişkiler, Bilişim, Fotoğrafçılık, İngilizce, Osmanlıca, Şiir ve Tiyatro’dur. Topluluk Üyeleri,  hafta sonu yapılan etkinliklerin dışında, Topluluk Odası’nda ve birimlerde yapılan sohbetlerle de Çanakkale havasını yaşamaya devam etmektedirler. Topluluk içerisinde gerçekleştirilen faaliyetler sayesinde, öğrenciler ders dışındaki zamanlarını, yaşadıkları şehre ve kendilerine; bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda katkı sağlayarak geçirmektedirler. Bu şekilde öğrenciler Çanakkale’de eğitimlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, tarihini bilen, sorumluluk bilinci kazanmış, kendisine güvenen ve en önemlisi vatan sevgisini yüreklerinin her zerresine kadar hissetmiş birer birey haline gelirler.

Memleketin dört ayrı köşesinden gelen üniversite öğrencileri; Mustafa Kemal’in ilke ve inkılâpları doğrultusunda, Birinci Cihan Harbi’nde bu topraklar uğruna kanlarını akıtmış nice vatan evladını anmaktan gurur duymaktadır…